Pierwsze sukcesy, pierwsze kłopoty

• autor: seba.t., 2011-01-10 17:10

Dziś piłkarze Chemika zajmują 9 miejsce w III. lidze. 20 lat temu bili się o awans do I ligi. A jak klub wyglądał na początku, czyli na przełomie lat 40-tych i 50-tych? Zapraszamy do cyklu, który opisze historię naszego klubu.

BKS Chemik powstał w 1949 roku. Właściwie, wtedy było to Koło Sportowe Wisła. Pierwsi byli kajakarze i wioślarze. Rok później dołączyli żeglarze. W 1951 roku powstała , najważniejsza w historii klubu, sekcja piłkarska. Przez kolejne 60 lat piłkarze Wisły, a następnie Gryfa, Zachemu i wreszcie Chemika biegali po boiskach całej Polski. Wielokrotnie zmagali się z kłopotami finansowymi, lecz przetrwali ciężkie dni. Gdy sekcja powstawała, działaczom nie było łatwo. Pierwszym z nich był Zdzisław Lorenc. To on wraz z przyjaciółmi stworzył podstawy klubu. Chęć do gry wyraziło wielu pracowników Wytwórni Chemicznych. Lorencowi  pomagali  Władysław Kuźniacki, Czesław Gorączka i Kazimierz Siemiński ( zarówno „przy biurku” jak i na boisko)

Debiut w ligowych rozgrywkach przypadł na rok 1953. Zespół seniorów KS Unii Łęgowo nie uzyskał awansu do wyższej ligi.
Promocję i to o dwie klasy udało się wywalczyć już rok później. Pierwsze miejsce dało awans do klasy B, dzięki reorganizacji rozgrywek.
Debiut w tej klasie wypadł kapitalnie- zwycięstwo 5:1 ze Stalą Nakło. Ostatecznie zespół zajął drugie miejsce w tabeli , strzelając 39 goli i tracąc 9.
W 1954 roku pojawiły się problemy finansowe. Mimo to, I zespół Unii- Wisły Łęgnowo zajął w klasie B 5 miejsce i wywalczył 20 punktów. Grające w C klasie rezerwy również były 5.
Od sezonu 1957 klub występował jako Unia- Wisła Bydgoszcz. Po rozegraniu 22 spotkań piłkarze tego klubu mieli 19 punktów i bilans bramek 31:51. Zajęli 9 miejsce w 12- zespołowej grupie.
Rok 1958 był dla klubu niezwykle nieudany. Podopieczni Romana Szwajkowskiego w klasie B zajęli 12 miejsce ( na 14 zespołów), lecz wystarczyło to do utrzymania. Zła sytuacja finansowa wpłynęła na rozwiązanie sekcji: szachowej, bokserskiej, strzeleckiej i lekkoatletycznej.
Mimo kłopotów z pieniędzmi klub wzmocnili trzej wartościowi piłkarze: Stanisław Tubisz, Edward Walczak i Marian Piechowiak. Wzmocniona przez nich drużyna awansowała w 1959 roku do A-klasy.
Sezon 1960 obfitował w zmianę nazwy na Gryf i  w pierwszy w historii klubu… spadek. Ekipa, która bezproblemowo awansowała, na A- klasę była jeszcze za słaba. Piłkarze Gryfa zajęli 7 miejsce i spadli ligę niżej.

Pierwsze osiem sezonów w historii sekcji to 2 awanse, lecz i jeden spadek. Klub przeżywał ogromne problemy finansowe. Jak sobie  radził w następnej dekadzie? Tego dowiecie się czytając część drugą, opowiadającą o latach sześćdziesiątych.

Skład z sezonu 1954- autorzy I w historii klubu awansu:
Malinowski, Gorączka, Norbert Kuźniacki, Sztalach, Kazimierz Siemiński, Drabik, Niewiadomski, Januszkiewicz, Laskowski, Nowak, Gadomski, Wiesław Kośmider, Marian Lichawski, Zdzisław Kawałek, trener: Urbański.

W 1959 roku do klubu dołączyli Stanisław Tubisz, Edward Walczak i Marian Piechowiak. Drużyna, z nimi w składzie, awansowała do A klasy.

W latach 50- tych trenerami I zespołu byli m.in.: Urbański ( od 1953 lub 1954 do ?) oraz Roman Szwajkowski .

Opracowane za pomocą książki Jerzego Kowalskiego " Od Koła Sportowego Wisła do Bydgoskeigo Klubu Sportowego Chemik"

Jeśli ktoś z Was ma jakiekolwiek informacje, składy, wyniki, zdjęcia z minionych latach związane z Chemikiem, prosimy o kontakt.

• czytano: [2054]

autor: ~seba.t. 2011-01-13 21:34:43

avatar W zakłade po lewej stronie. pojawil sie dzial kibice- wszyscy ktorzy chcieliby dopingowac chemika wiosna, niech spojrzą w ten dzial.

autor: ~seba.t. 2011-01-14 17:44:07

avatar w dziale kadra nowe zdjecie druzynowe

Chemik-Cuiavia 1:1